מכינות ש”ש ושירות לאומי #טיפים למתחילים

עוד מעט תתחיל שנת הלימודים החדשה, בכיתה י’ב כבר מתחילים לחשוב על העתיד, כדאי ללכת ישר לצבא? אולי בכלל שירות לאומי? או בכלל מכינה, מדרשה או שנת שירות?

אז הפוסט הזה בא לעשות לכם סדר בעיניינים, לעודד אותכם לחשוב לעומק על השיקולים השונים ולעבור את השנה האחרונה בבית הספר בדרך משמעותית.


אז קודם כל, נחשוב על נושא הצבא/שירות לאומי – השיקול הזה נוגע בעיקר לבחורות דתיות (או כאלו שהפרופיל הצבאי שלהם לא מאפשר לה להתגייס) פה אגע בעיניין הדת, דבר ראשון:

האם התפקידים שמוצעים לך מעניינים אותך?

האם את מרגישה שבשירות הלאומי תרגישי שאת ממצאת את היכולות שלך בצורה מקסימלית?

האם את במסגרת דתית נוקשה והיית רוצה להבין אם את דתייה מתוך רצון אמיתי או מתוך הרגל ונוחיות? במסגרת חילונית מעורבת יש המון קשיים, לחלק זה מתאים ולחלק לא, המסגרת הצבאית פותחת אותך לעולם -לטוב ולרע, וחשוב שתחליטי אם את מוכנה לאתגר ולחשיפה.

האם יש לך רצון לתרום במשהו ספציפי? אם כן יכול להיות שהנושא הספציפי הזה לא נמצא בצבא וניתן להתנדב בו רק דרך שירות לאומי, חשוב לקחת את זה בחשבון כדי לשרת שנה/שנתיים במקום שמתאים לך ומשמעותי עבורך.

שלב שני הוא לחשוב אם את/ה רוצים ללכת ישר לצבא/שירות לאומי או לעשות שנה משמעותית לפני, הרבה מבני הנוער לא מודעים לאפשרויות השונות וכמובן גם אין הדרכה מספקת בנוגע לתהליך החיפוש והמיונים של המסגרת הרצויה.

אז האופציות הן שנת שירות, מכינה קדם צבאית, שירות לאומי, מדרשה/ישיבה, אפרט בנוגע לכל אחד מהמסלולים בהתאם לחוויה שלי ולמה שידוע לי מחוויות של אחרים. 


שנת שירות – האופציות לשנת השירות הן מאוד מגוונות, החל משירות בארץ עד שירות דרך הסוכנות היהודית בחו’ל. חלק מהמיונים מתחילים מוקדם אז כדאי לחפש מראש את תחום ההתנדבות שמעוניין אותך ולחפש מסגרות בנושא. אתם צריכים להירשם למיונים, בדרך כלל החיפוש נעשה על ידכם, כדאי לשאול אנשים שכבר עברו את התהליך ועל איזו מסגרת הם ממליצים מתוך חוויה אישית. בנוסף, לדתיים במנינו לא כל שנות השירות מתאימות, בתור דתי קשה לשמור על ההלכה כשרוב הסביבה היא חילונית כך שכדאי למצוא מסגרות מעורבות או ללכת בכל מקרה ולדעת שזאת משימה לא פשוטה.

  • בנוסף כדאי להירשם למספר מסגרות בו זמנית כי לאו דווקא יקבלו אותך לכולם כך שכדאי להשאיר את כל האופציות פתוחות. *הרחבה בהמשך הפוסט.מכינה קדם צבאית – יש מגוון מכינות קדם צבאיות ולכל אחת אופי שונה, אך באתרים הרישמיים שלהם בדרך כלל כל המכינות משתמשות כמעט באותו התיאור. יש מכינות לחילונים בלבד, לדתיים בלבד, עם הפרדה של בנים בנות, בלי הפרדה, כאלו עם גישה יותר חקלאית, כאלו עם גישה יותר חברתית – בקיצור יש מגוון סוגים. אז השאלה היא איך יודעים מה הסוג של המכינה שמתאימה לכם?

השאלה הזו מורכבת משני גורמים: אחד היא- מה אתם מחפשים במכינה? השניה היא- איך תמצאו את המכינה שמתאימה לאופי ולרצון שלכם?

  1. תחשבו מה אתם רוצים מהשנה הזאת, למידה? או שאולי יותר דגש על התנדבות? בנוסף האיזור שבו המכינה ממוקמת גם משפיע על אופי המכינה, אז תחשבו אם אתם רוצים מכינה עירונית? או שאולי בתוך יישוב?
  2. תתחילו לחפש בגוגל מכינות, מכינה מעורבת/נפרדת | בנים/בנות | מכינה חילונית/דתית וכ’ו. בנוסף תתחילו לשאול אנשים שהיו במכינות ושיתארו לכם אותם מתוך החוויה האישית שלהם.
  • בסביבות תחילת שנה יצא טופס מטעם משרד הביטחון למילוי פרטים כדי שהמכינות יצרו איתכם קשר – חשוב לזכור- א. יש מכינות שיש להם בקוש גבוה ולאו דווקא יוכלו להתקשר ולהענות לכ הנרשמים דרך הטופס, לכן כדאי או להירשם מוקדם או/ו ליצור קשר ישיר דרך הטלפון של המכינה והמייל. ב. יש מכינות שלא ממומנות מטעם משרד הביטחון ולכן לא מופיעות ברשימה – כדאי להיות עם ראש פתוח ולשמוע על כל מכינה קיימת גם אם היא לא מופיעה ברשימה.
  • בנוסף כדאי להירשם למספר מכינות בו זמנית כי לאו דווקא יקבלו אותך לכולם כך שכדאי להשאיר את כל האופציות פתוחות. *הרחבה בהמשך הפוסט.

שירות לאומי – לרוב התהליך מתחיל לפני חנוכה אז חשוב להיות עם היד על הדופק ולהיחשף לנושא מוקדם, בנוסף כדאי לא להצהיר מוקדם מידי שמע תתחרטו ולא תוכלו לשרת בצבא אם התחרטתם. לשירות לאומי יש מגוון אגפים והמסלול מקבל מגוון סוגי אנשים (תלוי לאיפה) כדאי לחפש את התחום שמעניין אותך ולבדוק את המסלולים בתחום הזה, כדאי להירשם למספר מסלולים בו זמנית כי לאו דווקא יקבלו אותך למקום הספציפי שאת/ה רוצה.
מדרשה/ישיבה – בישראל המדרשות הן לרוב נפרדות בנים בנות, יש מדרשות/ ישיבות שמשלבים חילונים ודתיים יחד ויש כאלו שבנפרד. יוצאת מן הכלל היא מדרשת נטור – מדרשת השילוב, מדרשה של חילונים ודתיים בנים בנות. הדגש במדרשה/ישיבה היא על לימוד רוחני, תורני ויהודי, כך שטיולים והכנה פיזית לצבא בדרך כלל עם פחות דגש/ אין פעילות כאלו בכלל. חשוב לדעת שזו שנה אינטנסיבית ושקשה כשהפוקוס הוא בעיקר על לימוד. יש מדרשות/ישיבות יותר פתוחות יש כאלו עם גישה יותר סגורה, יש כאלו עם גישה פוליטית מסויימת וכ’ו – חשוב לבדוק מהי הגישה שמתאימה לכם ולברר מהי הגישה על ידי שיחה עם אנשים שלמדו במקום.

  • בנוסף כדאי להירשם למספר מסגרות בו זמנית כי לאו דווקא יקבלו אותך לכולם כך שכדאי להשאיר את כל האופציות פתוחות. *הרחבה בהמשך הפוסט.

**חשוב מאוד – כמו שכתבתי קודם לכן בכל אחת מהמסגרות כדאי להירשם למספר מסגרות בו זמנית כי לאו דווקא תוכלו להתקבל למקום הראשון שחשבתם עליו, חשוב לשמור על ראש פתוח!

שנת י’ב היא שנה גדושה בהמון חוויות לימודים וכ’ו וכמובן חלק משמעותי מהשנה הזו הוא התהליך לקראת המסגרת שלכם לשנה הבאה, יהיו לכם הרבה מיונים, מפגשים, ראיונות וכ’ו והכי חשוב לזכור- גם אם לא עברת/ לא קיבלו אותך למקום שרצית – זה לא בגלל שאת/ה לא טובים, כנראה המקום הזה לא בשבילכם ומחכה לכם מסגרת טובה ומתאימה יותר לאישיות שלכם! אם לא התקבלתם ואחרים כן התקבלו למסגרת זה לא אומר שאתם פחות “אייכותיים/ מתאימים/ נחמדים” מהחברים שלכם – זו פשוט לא המסגרת הנכונה בשבילכם!

ותמיד חשוב לזכור שבכל תהליך קבלה יש כמה גורמים שלא בשליטתכם, כגון כמות נרשמים, מספר האנשים שהמקום יכול לקבל וכמה הוא כבר קיבל, לפעמים פרוטקציות ועוד המון דברים שלעולם לא תוכלו לנחש –

אתם מעולים וטובים גם אם התקבלתם למסגרת וגם אם לא! אתם מי שאתם ושאף אחד לא יוריד לכם את הביטחון והערכה העצמית!

 

 

Leave a Reply

error: Content is protected !
%d bloggers like this: